Běh s čelovkou: romantika i pořádné dobrodružství

Venku je lehce pod nulou, cesty ještě nestačily zamrznout a z nebe se snáší sněhové vločky. Při pohledu z okna neváhám ani chvilku, oblékám se do běžeckého, nasazuji čelovku a vyrážím do „osvíceného“ zimního večera.

Někdo využívá večer na pěknou procházku, já se kolem míjím se svou vlastní romantikou, během do zasněžené přírody. Lehká a snadno upevněná čelovka je výborná věc, osvětluje mi tak patnáct metrů trasy a dodává na důrazu padajícím vločkám. Kdyby se mi nezvyšoval tep, určitě bych se na chvíli zastavil a kochal se tou krásou. Především kolem Berounky, tam to mám nejradši.

Teď se ale musím koukat hlavně pod nohy. Už jednou se mi stalo, že jsem přehlédl zasněženou louži a skončil s potrhanou rukou. Tehdejší úraz mě naučil dvě základní věci, nosit s sebou mobilní telefon pro zavolání případné pomoci a běhat trasy, které znám.

V zasněžené potemnělé krajině přijdete k úrazu snadno. Šlápnete do zasněžené díry, uklouznete na zamrzlé louži nebo zakopnete o kořen ukrytý pod vrstvou sněhu. Čím více neznámé krajiny, tím větší pravděpodobnost nepředvídatelných situací.

Naopak když terén dobře znám, dokážu se vyhnout zapeklitým místům. Hluboké díry a nebezpečně vystrčené kořeny si po pár bězích zapamatujete. Zvlášť když se jim musíte opakovaně vyhýbat.

A ještě jedna důležitá rada, pokud jde o výběr běžecké trati, vyhněte se asfaltu. Nevyzpytatelný povrch, u kterého nevíte, zda se leskne pouhou dešťovou vodou nebo je zmrzlý a pro váš každý krok extrémně nebezpečný. Celkem využívaným produktem jsou v těchto případech nesmeky. Používají se právě na zledovatělé cesty. Ovšem pozor, na cestách bez ledu a sněhu mohou klouzat.

Všeobecně se má za to, že běhání v zimě je náročnější a to jak na fyzickou kondici, tak na zdraví běžců. Nízké teploty, náročný terén, to rozhodně nejsou podmínky pro začátečníky. Ti by měli začít s běháním v jakémkoliv jiném ročním období. Uleví tak organismu a do zimní sezony už půjdou s běžeckou zkušeností z předchozích měsíců.

Před vyběhnutím se vždy pořádně zahřejte, to bych dvakrát podtrhl zvlášť při mrazivých teplotách. Také nemám problém vyběhnout a neohlížet se na počasí. Tomu se ale musí nejdříve pečlivě přizpůsobit vaše běžecká výbava.

O lehké a dobře upevněné čelovce už jsem psal, důležité jsou ale i další věci. Začít můžeme botami, které jsou stejně podstatné jako boty na lyže. Komfort v botě hodně ovlivňuje způsob vašeho běhu a tedy i vaše pohodlí. Nejlepší je krosový typ bot s funkční membránou, který má protiskluzovou podrážku.

Velmi dobrou pomůckou posledních let je nákrčník. Ten si můžete vytáhnout až k nosu a přitom vám bude chránit krk z obou stran. Některým běžcům díky nákrčníku koukají jen oči, což není ke škodě, zvlášť pokud jsou mrazy skutečně velké. Dýchání přes látku navíc může dechu v mrazech pomoci.

Největší problémem je v zimě mrholení nebo déšť. Funkční oblečení je promokavé a tak se nabízí použití nepromokavé bundy. Její neprodyšný materiál ovšem zbaví funkční oblečení jeho vlastností a vy se tak rychle zpotíte. Nejlepší, i když také ne úplně ideálním řešením, je použití větrové bundy, kterou ve chvíli, kdy přestane pršet, sundáte. Tím umožníte opět transport vlhkosti od vašeho těla.

Autor: Michal Folkman
Další články najdete v Blogu Michala Folkmana .