Doprava zdarma při objednávce nad 1500 Kč
Vrácení zboží do 14 dnů
Bezplatné vyzvednutí v prodejně

VŠE O TREKINGOVÝCH HOLÍCH

Vyřezávané turistické hole plné hřebíků mají své kouzlo – ale stávají se vzácnými. Dnes spíše zdobí stěny útulných alpských chat. Bezpečný úchop v terénu nyní zaručují jiné modely. Moderní trekové a turistické hole sice nevyz

JSOU TURISTICKÉ, TREKOVÉ A NORDIC WALKING HOLE TO SAMÉ?

Ne! Zatímco termíny turistická hůl a treková hůl jsou používány jako synonyma, zcela se liší od holí pro Nordic Walking. Následujícími vlastnostmi se liší oproti holím pro Nordic Walking:

 • Moderní turistické a trekové hole jsou robustnější a těžší, aby byly odolnější vůči nárazům v terénu.
 • Mají delší úchopovou plochu, která poskytuje lepší úchop ve strmém a náročném terénu.
 • Mají větší poutko, což umožňuje rychlé přehmatávání.

Doporučujeme vám nevyužívat hole pro Nordic Walking jako trekové hole, protože mohou poskytovat falešný pocit bezpečí.


MÝTUS O TREKINGOVÝCH HOLÍCH: NOSTALGIE NEBO SKUTEČNÝ UŽITEK?

Turistické hole měly v minulosti praktický užitek, používaly se například k pohánění zvířat na horských pastvinách nebo k přepravě zboží přes hory. Teprve s nárůstem popularity horských aktivit pro sportovní a rekreační účely začaly být používány milovníky pohybu v přírodě. Dvě hlavní funkce z minulosti – zajištění bezpečnosti a poskytnutí úlevy – plní dodnes.

 • Ve vysokohorském terénu nebo na místech, kde je vyžadována jistota kroku, turistické hole pomáhají najít rovnováhu.
 • Při sestupu z kopce lze část nárazové síly absorbovat. Tím se minimalizuje zatížení kolen, svalů a kloubů.
 • Turistické hole poskytují potřebnou bezpečnost ve vysokohorském terénu pro bezpečné překonání sněhových polí. Špička hole navíc může pomoci předem prozkoumat možná rizika pod sněhovou pokrývkou.
 • Turistická hůl správné délky pomáhá korekci nevhodného držení tělaPravý úhel v lokti vás nutí chodit vzpřímeně. Boky a hrudník jdou dopředu, zatímco ramena se posunují zpět. Tím se část zátěže batohu přenese z ramen na turistické hole.

PRO KOHO JSOU TREKOVÉ HOLE UŽITEČNÉ?

Trekové hole jsou vhodné:

 • Pro osoby s nadváhou
 • Pro starší osoby
 • Při nošení těžkého zavazadla
 • Při onemocnění kloubů

K tomuto výběru není co vytknout. Přesto bychom chtěli dodat, že turistická hůl je obecně doporučena pro všechny turisty. Ti, kteří jsou mladí a ve formě, taktéž ocení úlevu, kdy po vícedenní túře bolí kolena. Stejně tak méně zkušení horolezci, kteří mají dostatečnou kondici, ale nepohybují se denně v horském prostředí. Pohybový aparát vám bude vděčný!

CO BY MOHLO MLUVIT PROTI TURISTICKÝM HOLÍM?

Přes mnohé výhody existují důvody, které by mohly hovořit proti používání turistických holí. Tyto aspekty bychom zde chtěli představit:

 • Na jedné straně zvyšují trekové hole jistotu kroku při přecházení nebo v náročném terénu. Na druhé straně to však zároveň brání rozvoji vlastní jistoty kroku a pocitu rovnováhy. Tělo si zvykne na pomoc a nemá potřebu samo budovat potřebné hluboké svalstvo, protože většinu práce odvede turistická hůl.

 • Navíc použití turistických holí může vést k zvýšení srdeční frekvence, protože horní část těla pracuje více než dříve.

KTERÁ TURISTICKÁ HŮL JE TA PRAVÁ: SKLÁDACÍ NEBO TELESKOPICKÁ TURISTICKÁ HŮL?

Různé turistické hole mají své výhody, ale i nevýhody. Ukážeme, které to jsou:

TELESKOPICKÁ TURISTICKÁ HŮL (ŠROUBOVACÍ SYSTÉM): 

Trekové hole tohoto typu se skládají do sebe a zafixují se pomocí závitu. Jednoduchá technologie je činí obzvlášť lehkými. U levnějších modelů je riziko, že se mohou opět rozložit. To může být rizikový faktor, pokud je vyžadována jistota kroku.

TELESKOPICKÁ TURISTICKÁ HŮL (S UPÍNÁNÍM NA KLIP): 

Podobně jako dříve se jednotlivé elementy hole skládají do sebe. Na rozdíl od šroubovacího uzávěru je zde však použita svorka. Systém je o trochu těžší, ale lépe se hodí například k úpravě v rukavicích.

SKLÁDACÍ HOLE: 

Pokud pro vás hraje roli váha trekové hole, měli byste volit skládací hůl. Jednotlivé části jsou spojeny lankem a jsou sestavovány dohromady a zafixovány pomocí tlačítka.
SPRÁVNÁ MANIPULACE JE KLÍČOVÁ

 • Kromě správné délky je nesmírně důležité, aby paže a ruce byly vedeny blízko těla.
 • Při nošení zátěže a požadované úlevě na klouby je irelevantní, zda používáte jednu nebo dvě trekové hole.
 • Ve velkých výškách nebo při velmi chladných okolních teplotách je třeba nastavit své trekové hole kratší než obvykle.

JAK DLOUHÁ BY MĚLA BÝT TREKOVÁ HŮL?

Trekové hole by měly být nastaveny tak, aby úhel mezi paží a předloktím byl 90 stupňů, což nutí chodit vzpřímeně. Tím se část váhy přenese z ramen a zad na ruce a zároveň se tím zlepší držení těla při chůzi.

Výjimka z pravidla "90 stupňů" platí ve velkých nadmořských výškách nebo při velmi chladných okolních teplotách. Nastavte své trekové hole tak, aby byl úhel větší než 90 stupňů – hole jsou tedy kratší. Tím, že jsou ruce níže než lokty, se zvyšuje prokrvení v prstech a ty tak rychle nepromrznou.

Tip: Ujistěte se, že u všech modelů jsou šroubové nebo zástrčné spoje kvalitně zpracované. Nic není otravnější, než neustále nastavovat trekovou hůl. Pokud se hůl při chůzi postupně zkracuje, nelze zajistit ani úlevu kloubům, ani bezpečnost.

RUKOJEŤ TREKOVÉ HOLE

Trekové a turistické hole by měly mít rukojeť větší než je dlaň. Při překonávání strmého terénu můžete hole uchopit v různých polohách, aniž byste museli upravovat jejich délku. Na straně svahu chyťte hůl kratší zatímco na straně svažující se dolů chyťte rukojeť vnormální délce nebo za hlavici. Tím zůstanou vaše ruce a paže relativně blízko těla a ve stejné výšce. V opačném případě by paže na straně svahu neustále vlála nahoře – bezpečnost vypadá jinak!

Moderní rukojeť trekové hole je navíc ergonomicky tvarovaná.

Při výběru materiálu si dejte pozor, abyste nevybrali plastové rukojeti. Ty neabsorbují pot a mohou způsobovat puchýře. Lepší jsou rukojeti z korku, gumy nebo z pěnového materiálu, protože nabízí následující výhody:

 • Absorbují pot
 • Tlumí menší nárazy
 • Mají nízký koeficient tření

KARBON NEBO RADĚJI ALU?

Dříve byly turistické hole vyrobeny ze dřeva – logické a chytré zároveň. Dřevo je extrémně stabilní a zároveň pružné. Dnes jsou turistické hole z hliníku. Hliník má výhodu, že je extrémně odolný vůči povětrnostním vlivům a vykazuje vysokou stabilitu. Kvůli své flexibilitě mají však hliníkové trekové hole nevýhodu, že občas začnou vibrovat. Příslušné tlumící prvky, jako jsou gumové tlumiče na špičce hole, mohou vibrace minimalizovat.

Další alternativou je karbon. Materiál, který je podstatně pevnější a lehčí. Zmíněné vibrace trekové hole jsou tím eliminovány. Na druhou stranu si musíte dát u karbonu pozor, protože i nejmenší praskliny v materiálu mohou vést k jeho zlomení.


Doporučené pro vás

outdoor

ALPENVEREIN: PROČ JE RAKOUSKÝ ALPSKÝ SVAZ SRDCEM HORSKÝCH DOBRODRUŽSTVÍ?

outdoor

Balení batohu na vícedenní túru

outdoor

Rozdíly mezi nepromokavou a voděodolnou obuví