Doprava zdarma při objednávce nad 1500 Kč
Vrácení zboží do 14 dnů
Bezplatné vyzvednutí v prodejně

Rozdíly mezi nepromokavou a voděodolnou obuví

V běžném životě se nám tyto pojmy neustále setkávají: nepromokavé botynepromokavé horolezecké boty nebo nepromokavé turistické boty. Ale co tyto pojmy vlastně znamenají?

Obsah

NEPROMOKAVÉ VS. VODĚODOLNÉ?

Ve světě obuvi existuje mnoho pojmů a technologií. Některé jistě znáte, zatímco jiné jsou tak specifické, že pravděpodobně jen vývojáři skutečně vědí, co znamenají. 

VODĚODOLNÁ OBUV A OBLEČENÍ

Boty nebo textilie označené jako voděodolné poskytují nejmenší ochranu proti vlhkosti. Nicméně není správné tvrdit, že by voděodolné turistické boty nenabízely žádnou ochranu. Nabízí jen nižší odolnost proti vodě než textilie, které jsou považovány za nepromokavé. Základem voděodolných textilií jsou obvykle syntetická vlákna jako Polyester a Nylon. Tyto materiály mohou být ve srovnání s bavlnou tkané mnohem hustěji, což umožňuje dosáhnout určité odolnosti proti vlhkosti.

Na rozdíl od nepromokavých nebo voděodpudivých textilií jsou voděodolné materiály často neupravené. To znamená, že nemají žádnou další (nepromokavou) membránu a nebyly - pokud není uvedeno jinak - tepelně ani chemicky ošetřeny. Voděodolná obuv je tedy voděodolná sama o sobě, díky použitým syntetickým vláknům a způsobu jejich zpracování.

Voděodolná obuv nebo textilie vás ochrání před vlhkostí tak dlouho, dokud materiál může vlhkost absorbovat. Při trvalém silném dešti však hrozí, že nakonec budete mokří, protože materiál nestihne dostatečně rychle uschnout.

CO ZNAMENÁ NEPROMOKAVÉ U TURISTICKÝCH BOT?

Základním kritériem pro určení, zda jsou boty vnepromokavé, je vodní sloupec. Udává (hydrostatický) tlak a popisuje, kolik vody (měřeno v mm) je potřeba na 1 čtvereční metr plochy, aby se plocha - například textil - stala propustnou pro vodu. Nepromokavost je stanovena EU normou pod číslem EN 343 a rozdělena do tříd 1-3. 

 • Třída 1: -
 • Třída 2: > 800 mm
 • Třída 3: > 1.300 mm

Podle této EU normy mohou být materiály pro turistické boty, deštníky nebo stany označeny jako nepromokavé již od vodního sloupce 800 mm. Avšak i když EU norma určí, že něco je nepromokavé, nemusí to odpovídat našemu běžnému chápání nepromokavosti: Například Švýcarský federální úřad pro zkoušení a výzkum materiálů (EMP) považuje textil za nepromokavý až od vodního sloupce 4.000 mm.

Zda se boty považují za nepromokavé závisí tedy jak na testovacím ústavu, tak na metodě testování. Požadovaný vodní sloupec je přímo úměrný k vykonávané činnosti.

VODĚODPUDIVOST

Látka se stává voděodpudivou, pokud je navíc chemicky nebo tepelně upravena. Tím získá známý efekt, kdy voda - ale i nečistoty - z ní stékají. Nejznámější úprava nebo impregnace je DWR impregnace (Durable Water Repellency), což znamená „trvalá voděodpudivost“. Složení chemikálií a technologie se může lišit v závislosti na značce, aby byl dosažen DWR efekt. DWR impregnace se často používá ve spojení s nepromokavou membránou, jako je Gore-Tex nebo Sympatex, nebo s voděodolnými materiály. Tato zabraňuje nasákavosti vnějšího materiálu. Pokud tedy voda přestane stékat z nových turistických bot nebo nového deštníku a vnější materiál se nasákne, není to důvod k panice. Skutečná nepromokavá membrána je pod vnějším materiálem a stále udržuje nohu v suchu. Dobrou zprávou je, že voděodpudivou impregnaci je možné obnovit nebo nanést.

CO DĚLÁ NEPROMOKAVÉ BOTY SKUTEČNĚ NEPROMOKAVÝMI?

Rozšířeným mýtem je, že za nepromokavost boty může pouze vnější materiál. Ve skutečnosti je však technickým zázrakem vložená membrána uvnitř boty. Textilní membrány se dělí do dvou kategorií:

 • mikroporézní membrána (např. Gore-Tex)
 • neporézní membrána (např. Sympatex)

Obě membrány se snaží rychle transportovat vlhkost z vnitřní strany boty ven, zatímco zabraňují pronikání vlhkosti zvenčí. Tímto zůstává zachována prodyšnost vnějšího materiálu, zatímco voda nemůže proniknout dovnitř.

MIKROPORÉZNÍ MEMBRÁNA (NAPŘ. GORE-TEX)

Mikroporézní membrána, jakou vyrábí Gore-Tex, funguje na principu vrstvy s póry. V důsledku tělesného tepla vzniká uvnitř boty (pře)tlak, který umožňuje, aby vlhkost ve formě vodní páry procházela póry membrány ven. Vodní kapky jsou však příliš velké, aby mohly znovu proniknout póry zvenčí dovnitř. Boty s Gore-Tex membránou jsou obvykle konstruovány následovně:

 1. Ochranný síťový materiál, který leží pod svrchním materiálem.
 2. Samotná mikroporézní membrána.
 3. Vrstva látky na vnitřní straně boty je navržena tak, aby okamžitě rozprostřela pot po velké ploše. Tím je zajištěno, že celá plocha membrány transportuje vlhkost a nedochází k jejímu lokálnímu přetížení.


VÝHODY A NEVÝHODY BOT S (MIKROPORÉZNÍ) GORE-TEX MEMBRÁNOU

Tabulky velikostí
Výhody Nevýhody
Přenos kapaliny je okamžitý – tedy bez zpoždění. Poškozená (botní) membrána je neopravitelná.
Příjemné klima uvnitř boty při nízkých teplotách. Čím vyšší vnější teplota, tím pomalejší je přenos vlhkosti. To je způsobeno nižším tlakovým spádem.


NEPORÉZNÍ MEMBRÁNA (NAPŘ. SYMPATEX)

Na rozdíl od mikroporézní membrány nemají boty s membránou Sympatex žádné póry. Neporézní membrány, jako je Sympatex, pracují s dvěma vlastnostmi materiálu:

 • hydrofilní tkanina (vodu přitahující)
 • hydrofobní tkanina (vodu odpuzující)

Obě tkaniny jsou vzájemně propletené tak, že vlhkost na vnitřní straně turistické boty absorbují a poté ji transportují ven. Díky tomu, že hydrofobní – tedy vodu odpuzující – tkanina leží na vnější straně, ale pod svrchním materiálem, nemůže do boty proniknout voda.

VÝHODY A NEVÝHODY BOT S (NEPORÉZNÍ) SYMPATEX MEMBRÁNOU

Tabulky velikostí
Výhody Nevýhody
Transport vlhkosti funguje stále a není ovlivněn vnější teplotou. Transport vlhkosti je časově zpožděný.
100 % recyklovatelné
Větruodolné


CO JE TO VODNÍ SLOUPEC?

Vodní sloupec popisuje tlak na textilii, dokud nepropustí vodu. propouští vodu. Tento tlak se označuje jako hydrostatický tlak. Čím vyšší je vodní sloupec, tím hustší je materiál. materiál Tlak vody se měří na ploše 1 metru čtverečního. Plochy, dokud se na spodní straně nevytvoří první kapky. Vodní sloupec o velikosti 1 000 mm odpovídá tlaku přibližně 0,1 baru.


VODNÍ SLOUPEC PRO TURISTICKOU OBUV

Na rozdíl od pláštěnek, u kterých je vodní sloupec uveden, je u bot o něco složitější. Jednoduše z toho důvodu, že je je značkami téměř nikdy neuváděn.

Hlavní důvod spočívá v konstrukci: membrána bundy do deště je pouze pokryta pouze jemným, lehkým vnějším materiálem. To znamená, že je tlak vody na membránu snadněji měřitelný; Membrána turistické boty je uzavřena tvrdým a tuhým vrchním materiálem. svrchní materiál. Tím se přirozeně mění tlak na membránu. Měření tlaku je odpovídajícím způsobem obtížné. Čím více váha nebo tlak působící na turistickou botu shora, tím vyšší je voda v botě. tím vyšší musí být vodní sloupec. Horské boty s membránou Gore-Tex nebo Sympatex mají minimálně. 10 000 mm a - v závislosti na typu membrány - dosahují až 45 000 mm. Membrána - až 45 000 mm. I když není uveden konkrétní vodní sloupec, můžete předpokládat, že voděodolná. můžete předpokládat, že nepromokavá turistická bota s příslušným membránou má minimální voděodolnost 10 000 mm.

KDY BOTY JIŽ NEJSOU NEPROMOKAVÉ?

To, že je membrána vetknuta do vnitřní části horolezecké boty, ještě neznamená, že je nepromokavá. neznamená, že je nedotknutelná. V následujícím textu vám jich prozradíme několik příčin, které mohou vést k tomu, že budete mít navzdory membráně mokré nohy. mokré nohy navzdory membráně:

 • Poškození membrány: Pokud během turistiky poškodíte vnější materiál boty, například trnem, který projde botou a membránou, membrána již nebude moci zadržet vodu. Mokré nohy jsou důsledkem. Propíchnutá membrána je považována za neopravitelnou.
 • Napnutá membrána: Jev, který se občas vyskytuje u dětské obuvi, je, že membrána v oblasti prstů je napnutá. To umožňuje vniknutí vody. Pokud se boty stanou příliš malé, prsty neustále třou o oblast prstů na vnitřní straně boty, což může způsobit poškození membrány. Zvenčí to není viditelné a stane se zřejmým až při rozebrání boty.
 • Zastaralá impregnace: Voděodolné boty s voděodpudivou vrstvou/impregnací vyžadují údržbu, aby zůstaly dlouhodobě voděodpudivé. Aplikovaná impregnace časem slábne, takže voda již nestéká. Na rozdíl od poškozené membrány lze toto však opravit.
 • Kapilární efekt: Kvůli efektu kapilárního vzlínání může dojít k tomu, že i přes nepoškozenou membránu mohou být nohy mokré během turistiky. Tento jev se občas vyskytuje u nízko vykrojené obuvi. Ve vlhké trávě kapilární vzlínání způsobuje, že vlhkost stoupá vnějším materiálem nahoru a přes límec obuvi proniká do vnitřku.


JAK UČINIT BOTY VODĚODOLNÝMI?

Formulace "udělat botu voděodolnou" je v tomto kontextu trochu zavádějící:

 • Podle naší definice termínu voděodolný by to znamenalo nahradit vnější materiál boty voděodolným materiálem. To by zahrnovalo výměnu svršku boty, což je pravděpodobně dražší než pořízení nových bot.
 • Udělat z turistické boty nepromokavou botu je také komplikované, protože by bylo potřeba do ní vložit mikroporézní nebo neporézní membránu.
 • Nicméně je možné obnovit nebo aplikovat voděodpudivou vrstvu. V běžném životě mluvíme o impregnaci turistické obuvi nebo deštníku. Jelikož se jedná o další (chemickou) vrstvu na vnějším materiálu, lze ji aplikovat pomocí spreje nebo při praní.


Doporučené pro vás

outdoor

ALPENVEREIN: PROČ JE RAKOUSKÝ ALPSKÝ SVAZ SRDCEM HORSKÝCH DOBRODRUŽSTVÍ?

outdoor

VŠE O TREKINGOVÝCH HOLÍCH

outdoor

Balení batohu na vícedenní túru