Doprava zdarma při objednávce nad 1500 Kč
Vrácení zboží do 14 dnů
Bezplatné vyzvednutí v prodejně

Popis kola a komponenty

Pro každý typ jízdy existuje speciální druh kola. Při výběru využijte poradenských služeb INTERSPORTU.

POPIS KOLA A KOMPONENTY

Pojmem komponenty se označují různé části jízdního kola. Kvalitní komponenty vám zaručí radost z jízdy.

Mezi nejdůležitější součásti kola patří vidlice, řazení, přehazovačka, přesmykač a středové složení.

Mezi brzdami rozlišujeme dva základní typy. Čelisťové tzv. V-braky a kotoučové mechanické nebo hydraulické.

Čelisťové brzdy mají dobré vlastnosti, ale jsou náročné na údržbu. Jejich nevýhodou je menší spolehlivost za mokra a větší opotřebování ráfku. Právě z důvodu větší spolehlivosti se dnes stále častěji používají kotoučové brzdy. V této kategorii převažují hydraulické systémy, které umožňuji zpomalit i v náročném terénu. Kdo hodně jezdí, měl by brzdy pravidelně odvzdušňovat.

Co se týče výběru, platí jednoduché pravidlo. Čím kvalitnější materiály jsou na výrobu komponentů použity, tím vyšší je jejich spolehlivost, seřiditelnost a životnost. Kvalitní díly také výrazně snižují hmotnost kola.Jak vybrat kolo

Horská kola

Pro každého vyznavače jízdy v horském terénu existuje optimální typ horského kola. Někdo má rád jízdu na kole bez odpružení v zadní části. K projížďkám v technicky náročném terénu je vhodnější plně odpružené kolo. Typ horského kola si tedy vybírejte podle toho, jaký styl jízdy upřednostňujete.

Kolo s pevným rámem, takzvaný HARD TAIL. U tohoto typu nemá rám v zadní části odpružení. Nízká hmotnost, minimální údržba a levnější pořizovací náklady jsou hlavními přednostmi kola s pevným rámem.

Celoodpružená horská kola - Taková kola se hodí především těžkého, kamenitého a kořenového horského terénu. Mají sportovní charakter a jsou velmi pohodlná a bezpečná. Je velmi spolehlivé ve sjezdech a při jízdě se s ním rozhodně nudit nebudete.

S odpruženým předním i zadním kolem překonáte každou překážku. Celoodpružená kola zůstávají i při náročných sjezdech stabilní a bez problémů drží stopu. Pro ty, kteří jezdí sjezdy agresivně a nechtějí se vzdát svého pohodlí.

Horská kola 29", jejichž trend přichází z USA, charakterizuje vynikající stabilita a velká bezpečnost. Díky velkým kolům při překonávání překážek nemusí cyklista vynaložit tolik síly než u klasických 26“ modelů. 29“ poskytnou jezdci větší jistotu, v terénu jsou stabilní, ve sjezdu velmi dobře drží stopu. 29“ kola jsou v porovnání s klasickými 26“ modely delší a je potřeba se s nimi více sžít.

Horská kola 7,5", nová velikost kol mezi zavedenými 26“ a 29“ modely kombinuje přednosti obou kategorií: na jedné straně stabilita a bezpečnost 29“ kol, na druhé straně lehkost a dobrá ovladatelnost kol 26“. Především to je rozměr, který dává nové možnosti lidem menšího vzrůstu.

Dámská horská kola. Horská kola jsou sice doménou mužů, ženy ale nezůstávají pozadu! Existuje mnoho důvodů, proč si vybrat z bohaté nabídky dámských horských kol. Nejde pouze o vzhled. Dámská horská kola mají odlišnou geometrii rámu, které respektuje stavbu ženského těla. Liší se kratší vzdáleností mezi sedlem a řídítky.

Krosová kola jsou kompromisem mezi robustností horských kol a lehkostí kol silničních. Užší pláště zaručují menší valivý odpor. Krosová kola jsou vhodná pro jízdu na cyklostezkách i v lehkém terénu.

Silniční kola jsou lehká a mají minimální aerodynamický odpor. Silniční cyklistika je sport pro ty, kteří milují rychlost a ubíhající kilometry. Díky optimální výbavě vás nezdolá únava ani na dlouhých tratích.

BMX. Zkratka BMX označuje „Bicycle MotoCross“. Toto moderní sportovní odvětví vzniklo na konci 60. let v USA. Dodnes BMX evokuje mrštnost a dravost. V rámci BMX existuje 5 různých disciplín: Race, Flatland, Street, Park a Dirt. Dirst se postupně vyvíjí z disciplíny na samostatný sport s vlastní komunitou fanoušků.

Dětská kola. Pro děti znamená kolo něco víc než jen sportovní vybavení. Je to i hračka, která je doprovází při setkáních s kamarády a proto je jízda na kole na seznamu nejpopulárnějších volnočasových aktivit na předním místě. Pro bezpečnou jízdu na kole je u dětí nejdůležitější, aby lehce dosáhly na brzdové páky. Většina dětských modelů je vybavena zpětnou pedálovou brzdou. Přibližně v předškolním věku mohou děti začít jezdit na kolech s přehazovačkou a kompletním vybavením.

Doporučené pro vás

Cyklistika

Kola polygon: Zkroťte každou stezku

Cyklistika

Jak zjistit správnou velikost dětského kola?

Cyklistika

Která cyklistická helma je ta správná