Doprava zdarma při objednávce nad 1500 Kč
Vrácení zboží do 14 dnů
Bezplatné vyzvednutí v prodejně

Která cyklistická helma je ta správná

Ačkoliv vzhled a cena helmy při výběru hrají důležitou roli, klíčové je správné padnutí a dostatečná volnost pohybu.

MATERIÁL CYKLISTICKÉ HELMY

Dřívější cyklistické přilby byly k dispozici jako softshellové nebo soft-shell helmy. Skládaly se pouze z tvrdé pěnové skořepiny a neměly žádný vnější plášť. Dnešní bezpečnostní normy však tento typ přilby již neumožňují. Přesným protějškem jsou helmy s tvrdou skořepinou. Kromě vnitřní tvrdé pěnové skořepiny mají také vnější skořepinu. Obě se později spojí dohromady. Přilby z tvrdé skořepiny jsou považovány za stabilnější a robustnější, ale jsou také poměrně těžké, proto se většinou používají pro celo obličejové helmy.

Dnešní cyklistické přilby se nazývají in-mold helmy a vyrábějí se stejnojmenným postupem. Při procesu In-Mold se vnitřní plášť z tvrdé pěny doslova přivaří k vnějšímu plášti po celé ploše pod velkým tlakem a teplem. Tento proces nabízí ještě větší bezpečnost než bodové lepení mezi vnitřním a vnějším pláštěm. Mimochodem, nezáleží na tom, zda hledáte cyklistickou přilbu pro sebe nebo pro své děti, protože tyto postupy se používají pro všechny modely!

Mnoho kategorií jízdních kol má také svůj vlastní typ přilby. Zde vám ukážeme, které to jsou:

ZÁVODNÍ HELMA

Helmy pro silniční cyklisty musí být pohodlné i po 100 km v sedle. Příliš těžký model může vést k tomu, že druhý den ráno budete mít napjaté krční a ramenní svaly. Kromě lehké konstrukce je důležitá dobrá aerodynamika a velké větrací otvory. Zejména v horkých dnech pomáhají polštářky absorbující pot také zabránit tomu, aby vám pot neustále stékal do očí.

MĚSTSKÁ HELMA

Dobrá ventilace hraje u cyklistické helmy do města obvykle podřadnou roli, protože vzdálenosti, které je třeba překonat, bývají krátké. Tato skutečnost obvykle odpouští vyšší hmotnost městských přileb. Na rozdíl od přileb s velkými větracími otvory poskytují uzavřené přilby lepší ochranu před deštěm a větrem – váš účes může být zničený, ale vaše vlasy budou suché! U městských přileb byste měli zvážit jednu věc, a to viditelnost. Dobré modely se vyznačují přídavnými reflektory nebo vestavěnými LED světly.

HELMA NA HORSKÉ KOLO

Na rozdíl od silničních helem jsou MTB přilby obvykle konstruovány s nižším střihem, který poskytuje větší ochranu zadní části hlavy. Větrací otvory jsou také navrženy tak, aby umožňovaly dobré větrání při pomalé a namáhavé jízdě do kopce.

Kromě toho chrání kšilt před ostrým slunečním světlem a před stříkajícími nečistotami. V porovnání s přilbami na silniční kolo jsou přilby MTB těžší.

DĚTSKÁ HELMA

Vaše ratolesti, také potřebují adekvátní ochranu hlavy. Dětské helmy jsou konstruovány podobně jako ty městské. Rozdíl je v tom, že jejich design je přizpůsoben vkusu většiny dětí. Chceme přeci, aby dítě helmu nosilo s radostí. To neznamená jen to, že dětská helma je vizuálně obvykle jiná než ta vaše. Poutavější design je zde také proto, aby děti lépe vyčnívaly z davu. Bezpečnostní hledisko je však na prvním místě. Co se týče materiálu, u dětských cyklistických helem nejsou žádné kompromisy. Cyklistická přilba, která splňuje základní pravidla provozu jízdních kol na pozemních komunikacích, poskytuje optimální ochranu - bez ohledu na to, zda se jedná o přilbu pro dospělé nebo pro děti. Reflektory nebo LED světla jsou zde také důležitým pomocníkem, aby děti byly v silničním provozu dobře viditelné.

Máte vybranou helmu?

Po zjištění správné velikosti můžete nyní procházet mezi tabulkami velikostí různých výrobců cyklistických helem a vybrat si přesně tu, která vyhovuje vašemu tvaru hlavy.

SPRÁVNÁ VELIKOST HELMY: JAK SE SPRÁVNĚ ZMĚŘIT?

K určení správné velikosti cyklistické helmy potřebujete pouze měřící pásmo. Změřte si část hlavy s největším obvodem.

  1. 1. Umístěte měřicí pásmo doprostřed čela.
  2. 2. Přejeďte metrem kolem zadní části hlavy (asi 1 cm nad ušima).
  3. 3. Vraťte se s metrem na začátek a odečtěte hodnotu.Při výběru správné helmy je také dobré si ověřit, zda helma nabízí možnost utažení nebo uvolnění rámu v zadní části. Zejména pokud se cyklistice věnujete celoročně, budete rádi, když budete moci v chladném období nosit pod helmou tenkou čepici.

KDY VYMĚNIT CYKLISTICKOU HELMU?

Stejně jako u mnoha jiných materiálů se časem spoje mezi skořepinami v helmě uvolňují a struktura materiálu se mění. Tyto změny mohou časem vést k tomu, že se skutečná tvrdá pěna stane porézní a přestane být schopna absorbovat nárazy. V zásadě se říká, že cyklistická přilba by se měla vyměnit po 5-6 letech, pokud jste do té doby jezdili bez nehody.

Po vážnější nehodě, při které jste výrazně upadli na hlavu, byste si měli okamžitě pořídit novou přilbu. Stejně jako u karbonu mohou i ty nejmenší trhliny v materiálu způsobit, že se celá přilba při relativně nevýrazném pádu rozlomí na dvě části, aniž by byla zaručena jakákoli ochrana. Lepší je být v bezpečí a koupit si novou přilbu, než mít na silnici nehodu s prasklou vnitřní helmou!

Nyní byste měli mít malý přehled o běžných typech cyklistických helem. V naší online nabídce najdete také mnoho cyklistických přileb od značek, jako jsou Alpina a Uvex nebo Haven, které vám nebo vašim dětem zajistí bezpečí při každé cyklistické vyjížďce. Pokud máte ještě nějaký dotaz ohledně cyklistických přileb nebo vhodného modelu pro vaše děti, obraťte se na některého z našich poradců.

Mnoho šťastných kilometrů vám přeje váš INTERSPORT!

Doporučené pro vás

Cyklistika

Kola polygon: Zkroťte každou stezku

Cyklistika

Jak zjistit správnou velikost dětského kola?

Cyklistika

Popis kola a komponenty