INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Na co si musíme dát pozor při koupi stanu? Co je důležité při jeho stavbě? ::
|Více

Na co si musíme dát pozor při koupi stanu? Co je důležité při jeho stavbě?

15.07.2011

Děti stanovaní milují. Člověk v sobě odmalička nese touhu postavit si někde venku svůj vlastní domeček, klidně i v divočině u ohýnku. I dospělí si tuto fantazii uchovávají; jediným rozdílem je, že na rozdíl od dětí chtějí mít stan postavený nejpozději do soumraku.

A tady je první tip: vyzkoušejte si cvičně postavit stan nejdříve doma a k ruce si vezměte návod k použití.
Stany se dělí podle toho, v jakém prostředí je budete chtít používat. Klasické áčko, kopule, tunel, dvouvrstvý stan, s apsidou, bez apsidy – stačí si vybrat. Stěžejními faktory při koupi stanu jsou prostor, poměr hmotnosti a velikosti, stabilita a ochrana před povětrnostními podmínkami. V Intersportu se dozvíte i z jakých materiálů, v jakém zpracování a s jakými dalšími funkcemi (větrání, sítě proti komárům aj.) jsou stany k dispozici.
Když máte konečně svůj vysněný stan, řiďte se těmito zásadami:

  • Nikdy nestavte stan v dolíku (hrozí zaplavení při bouřce) a dávejte pozor, aby byl vchod do stanu na závětrnou stranu.

  • Nejdřív ukliďte místo, kde chcete stan postavit, a snažte se, aby stál vodorovně. Podložka pod stanem snižuje riziko poškození podlážky.

  • Používejte ukotvující kolíky. V pískovitém terénu jsou samozřejmě lepší delší kolíky.

  • Při stavbě stanu musí být všechny zipy zapnuty, jinak dochází k velkému pnutí.

  • Větrací okénka musí být vždy otevřená, aby se netvořily kondenzační páry, které potom kapou dovnitř stanu.