INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Jak vozit děti, aby se jim nic nestalo? ::
|Více

Jak vozit děti, aby se jim nic nestalo?

01.07.2011

Bezpečnost vašeho dítěte je při jízdě na kole na prvním místě! Bez ohledu na to, jestli svého potomka vezete, nebo jede sám. Při každé jízdě by dítě mělo mít přilbu! A to i v případě, že sedí v dětské sedačce, nebo jede za vámi ve vozíku. Pád či nehoda se totiž mohou přihodit i při pomalé jízdě.

Dětská sedačka musí mít bezpečnostní systém na připoutání dítěte. Dále možnost výškově nastavit ochranu nohou. Nesmí chybět ani opěrátko, které poskytuje dostatečnou podporu pro rovné držení hlavy. Moderní modely těchto sedaček už tyto vlastnosti mají. 

U sedaček dodržujte několik důležitých zásad:

  • Po namontování sedačky zkontrolujte, zda jsou všechny součástky dostatečně dotažené.

  • Jízdu s dítětem v sedačce si nejprve vyzkoušejte. Uvidíte, že v takové situaci se kolo chová trochu jinak. Proto je dobré, abyste si na jeho nové jízdní vlastnosti zvykli.

  • Nikdy nenechávejte dítě v sedačce bez dozoru. Stačí nepatrný pohyb, a dítě může i s kolem spadnout na zem a přijít tak snadno k úrazu.

  • Na přepravu dětí ve věku od 3 let jsou vhodné vozíky. U většiny modelů se do vozíku vejdou dvě děti současně. Ani v tomto případě nezapomeňte dát dětem přilby a připoutat je.

Dětská kola 
Modely pro nejmenší děti nemají osvětlení ani řazení. Nejezděte proto s dětmi na takových kolech mimo hřiště či bezpečné soukromé cesty. Pro bezpečnou jízdu na kole je u dětí nejdůležitější, aby lehce dosáhly na brzdové páky. Většina dětských modelů je vybavená zpětnou pedálovou brzdou.