INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Čím se liší běžecká obuv pro muže a ženy? ::
|Více

Čím se liší běžecká obuv pro muže a ženy?

20.05.2011

Velmi málo se v souvislosti s během diskutuje o anatomických rozdílech mezi muži a ženami. Existují dva rozhodující rozdíly jejich pohybového aparátu. Ženské chodidlo není jen zmenšenina chodidla mužského. V patě je užší, celkově kratší a v přední části naopak širší než chodidlo muže. Také opěrná fáze probíhá u žen rozdílně, protože mají z důvodu širší pánve větší sklony k pronaci.

Z toho vycházejí rozdílné požadavky na dámské modely běžeckých bot. Měly by být užší v části paty a ve špičce. Dále musí poskytovat více podpory na vnitřní straně a brát ohledy na tlak paty, vedení prstů a optimální přechod z došlapové do odrazové fáze.

V současné době nabízejí téměř všichni výrobci speciální dámské modely běžeckých bot, které jsou vyráběny s ohledem na různé anatomické odlišnosti. Podešev těchto bot je v části paty vyšší tak, aby došlo k posunu těžiště směrem dopředu. To umožní optimální přechod z došlapové do odrazové fáze. Vzhledem k nižší hmotnosti žen, a tedy i menší nutnosti tlumení došlapu, jsou dámské modely také lehčí.


Každý pár dámských běžeckých bot by měl splňovat individuální požadavky a eliminovat případné nedostatky běžkyně.