INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Na které komponenty se zaměřit při výběru kola? ::
|Více

Na které komponenty se zaměřit při výběru kola?

13.05.2011

Pojmem komponenty se označují různé části jízdního kola. Patří mezi ně například brzdy, pedály, kliky, řazení a další.

Pro bezchybné fungování kola je nesmírně důležité, aby jednotlivé komponenty navzájem dobře „ spolupracovaly“. Mezi nejdůležitější součásti kola patří řazení, tedy přehazovačka, přesmykač, převodníky, řetěz, kazeta, kliky, pedály, náboje kol atd. V každé kategorii najdeme několik spolehlivých výrobců, kteří nabízejí různé typy řazení jak pro začátečníky, tak i pro profesionální sportovce. Mezi brzdami rozlišujeme dva základní typy. Čelisťové (někdy se jim říká i klešťové či ráfkové) a kotoučové.

Čelisťové brzdy mají dobré vlastnosti a nejsou náročné na údržbu. Jejich nevýhodou je menší spolehlivost za mokra a větší opotřebování ráfku. Právě z důvodu vyšší spolehlivosti při zhoršených podmínkách se dnes stále častěji používají kotoučové brzdy. V této kategorii převažují hydraulické systémy, které umožňují zpomalit i v náročnějším terénu. Kdo hodně jezdí, měl by brzdy pravidelně odvzdušňovat. Každý výrobce uvádí servisní intervaly, které by se měly dodržovat.

Co se týče výběru, platí jednoduché pravidlo. Čím kvalitnější materiály jsou na výrobu komponentů použity, tím vyšší je jejich spolehlivost, seřiditelnost a životnost. Kvalitní díly také výrazně snižují hmotnost kola, což oceníte při delších cestách, kde je úspora sil opravdu znát.

Při běžném používání kola komponenty v zásadě nepotřebují žádné speciální ošetření. Ale podobně jako u auta je vhodné kolo nechat pravidelně prohlédnout a seřídit ve specializovaném servisu, který poskytuje Intersport.