INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Podle čeho poznáte dobré kopačky? ::
|Více

Podle čeho poznáte dobré kopačky?

22.04.2011

V minulých letech se vývoji kopaček věnovalo hodně úsilí a zkušeností. Výsledkem jsou komfortnější, funkčnější a odolnější kopačky. Bez vylepšení by nebyly některé husarské kousky našich hvězd vůbec možné. Z těchto pokroků těží i hráči v nižších výkonnostních kategoriích.

Nejlepším materiálem zůstává stále kůže, a to buď přírodní nebo syntetická, to podle vkusu a také peněz. Rozhodující je, zdali bota sedí, je pohodlná a zaručuje volnost v pohybu. Při zkoušení v žádném případě nestačí rychle vklouznout do boty a myslet si: „To je dobrý“. K nákupu potřebujete trochu více času. Není nic horšího, než když při prvním tréninku bota tlačí a máte puchýře a odřené nohy. Dále musí dobrá kopačka chránit před kontaktem s protivníkem a být dostatečně stabilní. Stejně tak důležité je tlumení nárazů a přilnavost k povrchu. Toto je úkol pro podrážku a kolíky. Rozhodující přitom je, aby nárazy na tvrdý podklad byly co nejvíce tlumeny a aby si naopak na měkkém podkladu hráč nepřipadal jako na ledě.

Kopačka je také spoluodpovědná za „cit pro míč“ a jeho kontrolu. Zlepšení kontroly míče se stalo základem mnoha inovací jako je například asymetrické šněrování bot – boty jsou zpředu zakryty jakýmsi jazykem, který zvětšuje plochu pro kontakt s míčem.
V neposlední řadě by se měla brát v úvahu i prodyšnost a hmotnost kopačky. Aby vaše nohy zůstaly nejen v tepelné pohodě, ale abyste i po celých 90 minutách zůstali co nejčerstvější.