INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Jak si vybrat kolo podle stylu jízdy? ::
|Více

Jak si vybrat kolo podle stylu jízdy?

25.03.2011

Pro každého vyznavače jízdy v horském terénu existuje optimální typ horského kola. Někdo má rád tvrdší jízdu na kole bez odpružení v zadní části. K pohodlnějším projížďkám je naopak vhodnější plně odpružené kolo. Typ horského kola si tedy vybírejte podle toho, jaký styl jízdy upřednostňujete.

Kolo s pevným rámem, takzvaný Hard Tail. U tohoto typu nemá rám v zadní části odpružení. Nízká hmotnost, minimální údržba a levnější pořizovací náklady jsou hlavními přednostmi kola s pevným rámem.

Celoodpružená kola se zase dají všestranněji využít. Taková kola se hodí jak na rychlou projížďku po práci, tak pro celodenní výjezdy do horského terénu. Mají sportovní charakter, ale na druhou stranu jsou velmi pohodlná a bezpečná.

Kolo s plným odpružením je určené pro zábavu. Je velmi spolehlivé ve sjezdech a při jízdě se s ním rozhodně nudit nebudete. Pozice posedu je vzpřímenější a široká řidítka umožňují dobrou kontrolu při řízení.

Pro náročné kousky v terénu a na speciálně upravených dráhách jsou určena celoodpružená kola, která se podle zdvihu odpružení ještě dělí do několika dalších kategorií.

Cross Country – celoodpružená kola na túry

Tato kola se zdvihem odpružení mezi 90 a 120 mm jsou skvělými parťáky na rychlé večerní kolečko po lesní cestě či horské stezce. Mají uvolněnou pozici posedu, tudíž jsou vhodná pro širší použití.All Mountain Full

Tato celoodpružená kola jsou určena pro jízdu v náročném terénu. Tomu odpovídají také zdvihy odpružení 130–150 mm. Samozřejmostí jsou velmi dobré jízdní vlastnosti jak při jízdě do vrchu, tak i při sjezdu z kopce. Optimální kontrolu zajišťují široká řidítka, bezpečnost pak výkonné hydraulické brzdy.

Enduro / Freeride / Downhill Full

V kategorie celoodpružených kol určených zejména pro jízdu z kopce (downhill) je vše podřízeno účelu. Na enduru se zdvihy odpružení okolo 160 mm lze zdolat kopec i směrem nahoru. Ovšem kola kategorie „freeride“ a „downhill“ se zdvihy 180–240 mm jsou stavěna pro nekompromisní sjezd za každých podmínek.