INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Běžecké ponožky jsou prodyšné a chrání před tvorbou puchýřů ::
|Více

Běžecké ponožky jsou prodyšné a chrání před tvorbou puchýřů

24.03.2011

Při výběru běžeckého vybavení se mnozí soustředí výhradně na obuv. Ta je samozřejmě důležitá. V žádném případě ale nezapomínejte na oblečení. Tím nemyslíme jen trička, bundy a kalhoty, ale především ponožky. Jdete-li běhat, neměli byste si nechat na nohou obyčejné ponožky na běžné nošení, protože ty se pro sportovní účely nehodí.

Běžecké ponožky odpovídající velikosti perfektně padnou. A právě to je v průběhu dlouhého tréninku či závodu podstatné, neboť povrch chodidla je namáhán při každém kroku. Místa, která jsou vystavena silnější zátěži, se proto odlehčují speciálními vycpávkami.

Pokud ponožky optimálně nesedí a krčí se, mohou způsobovat bolestivé puchýře. Vyztužení na odpovídajících místech má tlumicí účinek a chrání před poraněním kůže.

Ponožky navíc plní i jednu zásadní úlohu. Právě ony totiž tvoří kontaktní plochu nohy s obuví. A pokud ponožky dokonale nesedí, pak se přednosti obuvi úplně neprojeví, i když byste jejímu výběru věnovali sebepečlivější pozornost.

Stahování podporuje prokrvení
Stále větší počet sportovců používá speciální funkční prádlo. Nejrozšířenější jsou stahovací podkolenky či punčochy. Punčochy vyvíjejí stejnoměrný tlak na krevní cévy v nohách, čímž usnadňují zpětný tok krve do srdce. Předcházejí také výskytu svalových křečí. Jejich pozitivní účinky na celé tělo prokázaly i odborné studie.

V profesionálním sportu se přednosti tohoto prádla osvědčily již mnohokrát. Při olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 používali takřka všichni plavci speciální funkční plavecké úbory. Fotbalisté se stahovacích textilií také nechtějí vzdát. Stahovací podkolenky natahují pod štulpny minimálně od mistrovství Evropy v roce 2008 v Rakousku a ve Švýcarsku. Narazit na ně je možné i u maratónských běžců a triatlonistů.

O toto funkční prádlo roste zájem také mezi amatérskými sportovci. Musí se dbát ale na to, aby podkolenky správně seděly. Proto doporučujeme zastavit se v nejbližším obchodu Intersport a vyzkoušet je!