INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Jak běhat ve správném tempu? ::
|Více

Jak běhat ve správném tempu?

18.03.2011

Tak jako při jízdě autem, i při běhu platí, že byste měli dodržovat přiměřenou rychlost neboli optimální tempo. Při běhu je důležitá kontrola tepu. Díky sledování některých svých tělesných funkcí, včetně pulsu, můžete ovlivňovat svůj výkon a řídit efektivitu tréninku. V posledních letech se na tato hlediska sportovních aktivit soustředili i výrobci doplňků.

Na trhu jsou dnes i rekreačním sportovcům k dispozici výrobky, které umožňují efektivní sledování tělesných funkcí a jejich regulaci při sportovní aktivitě i mimo ni. Asi nejznámější z těchto tzv. sport-testerů je přístroj, který se skládá z hrudního pásu a multifunkčních hodinek.


Při měření je výchozím bodem Vaše klidová tepová frekvence. Tato informace udává Vaši výkonnost. Měří se ráno, než vstanete z postele. Tep mezi 60 a 70 údery za minutu je normální. U dobře trénovaných vytrvalostních sportovců se hodnoty pohybují mezi 40 a 50 tepy za minutu, výjimečně i pod touto hranicí.

Při sportu Vám tepová frekvence přesně ukazuje intenzitu tréninku. Čím větší je námaha, tím vyšší je tepová frekvence. To ale neznamená, že trénink s vysokými tepovými frekvencemi automaticky vede ke zlepšení výkonu. K nalezení správné tréninkové intenzity se používají tzv. cílové frekvenční tepové zóny. Ty se individuálně a cíleně dají přizpůsobit Vašim předpokládaným výkonům.

Pro efektivní trénink je důležité znát svou maximální tepovou frekvenci. Její měření však není úplně jednoduché, proto by se začátečníci měli s provedením testu obrátit na zkušeného sportovního trenéra.

Můj tip: Navštivte specialistu, absolvujte zátěžový test a nechte si změřit laktáty. Potom si teprve můžete nechat vypočítat správnou tepovou frekvenci a individuální průběh tréninku. 
Příklad: Nejefektivnější část tréninku se pohybuje mezi 60 a 75 % maximální tepové frekvence. To znamená, že pokud je Vaše maximální tepová frekvence 190, tak se při tréninku pohybujete mezi 114 a 142 tepy/min.

Poj'me si to tedy shrnout. Pro účinný trénink je dobré znát údaje o několika klíčových tělesných funkcích. Pomocí měřicích přístrojů můžete informace o tepové frekvenci, spálených kaloriích, frekvenci kroku a rychlosti sledovat průběžně a svůj trénink podle toho upravovat.