INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Jak se potit a přitom se nezpotit? ::
|Více

Jak se potit a přitom se nezpotit?

04.03.2011

Funkční spodní prádlo Vás udrží v teple a také Vám zaručí volnost pohybu a tím také příjemnější lyžování.

Jistě to znáte sami. Při náročném sjezdu je Vám pod bundou vedro, ale jakmile sedíte na lanovce, mrznete. Pokud jste se při oblékaní řídili cibulovým principem, může být důvodem Vašeho chladu jen spodní prádlo. Spodní prádlo má důležitou funkci – musí odvádět vlhkost od těla. Také je důležité, aby mohl mezi jednotlivými vrstvami oblečení cirkulovat vzduch. Jen pak zůstává tělesná teplota optimální a člověk nemrzne, ani mu není horko. V případě, že spodní prádlo nefunguje, dochází k řetězové reakci. Látka se nasákne, oblečení se přilepí, studí a ochlazuje Vaše tělo.


Proto by měly být použité materiály funkční a ne bavlněné. Jejich použití je opravdu mnohostranné. Funkční materiály transportují vlhkost od těla, nabírají do sebe o polovinu méně vlhkosti než bavlna a navíc rychle schnou. Tělo je tak suché a Vy máte příjemný pocit, i když se při sjezdu potíte. Tyto látky udržují také tělo v teple. Proto je důležité, aby teplý vzduch, který je nejlepší tepelnou izolací, nemohl od těla pryč, ale přitom stále cirkuloval. 
Funkční prádlo má ještě jednu velkou výhodu. Je šito plochými švy, takže jste chráněni od otlačenin a odřenin na těle. Díky tomu, že je funkční prádlo elastické, zaručuje volnost pohybu. Prádlo by mělo dobře přiléhat a nikde se přitom nemačkat. Velmi častou otázkou je význam označení „ umělé vlákno“. Tato vlákna jsou vhodná pro alergiky, protože jsou PH-neutrální a jsou dermatologicky testována. Dají se normálně prát v pračce a nežehlí se. 
Ještě jedna dobrá rada nakonec – pod lyžařské kalhoty si vždy oblečte tříčtvrteční dlouhé spodní prádlo, aby se Vám nekrčilo na kotnících v lyžařských botách a nedocházelo k otlakům nebo puchýřům.