INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Tempo určují při běhu děti ::
|Více

Tempo určují při běhu děti

22.02.2011

Sport dokáže spojovat generace. V ideálním případě mají rodiče a děti svůj společný oblíbený sport, kterému se mohou věnovat. Pakliže jsou ale děti ještě ve velmi útlém věku, nemělo by se zapomínat na dodržování několika zásad. Ty hlavní u běhu jsou shrnuty zde, v blogu Intersportu.

Pokud rodiče půjdou běhat se svými dětmi, znamená to, že tempo a většinou i trvání běhu bude určovat mladší generace. Přitom je však třeba myslet na to, že děti ve školním věku nejsou zpravidla schopné správně rozložit své síly ani odhadnout svou kondici. Na rodičích pak je, aby dobře zvážili, zda tempo, které jejich děti nasadí, je přiměřené jejich výkonnosti.
Příliš rychlý start nemívá vždy příjemné důsledky. Často se stává, že pokud se malí sportovci unaví, k dalšímu výkonu je nepřimějete, bez ohledu na to, jestli už uběhli skoro celou trasu nebo jsou teprve v polovičce.

Pro začátek volba krátkého, rovného úseku
Běhání je nejlepší začít krátkými, rovnými úseky. Když zbývá dost sil, je možné trasu zopakovat nebo prodloužit. Rodiče by neměli zapomínat na pravidelné přestávky, při kterých je příležitost se napít nebo si dát něco malého k snědku. Je dobré se alespoň pro začátek vyhýbat obtížným terénům.

Sport pro radost
Tou nejdůležitější podmínkou však je, aby sport zůstal zábavou. Radost je totiž tou pravou motivací k pravidelnému tréninku. Nadměrné požadavky mohou naopak odrazovat. Cílem by měla být radost z pohybu, ne pocit nepříjemné povinnosti.