INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Jak se nenechat zlákat pouze vzhledem lyží? ::
|Více

Jak se nenechat zlákat pouze vzhledem lyží?

28.01.2011

Mnoho lyžařů si klade otázku, jak je možné, že mezi lyžemi, které vypadají velmi podobně, jsou několikanásobné rozdíly v ceně? Odpověď je jednoduchá. Drahé detaily jsou totiž uvnitř lyže. Jsou to především použité materiály a náročné zpracování, které značně ovlivňují cenu. Je to podobné jako s automobily – kolik má který koní, není navenek vidět.

Ale když přidáte plyn, pocítíte rozdíl. U auta však můžete otevřít kapotu a vidíte, kde se ta síla skrývá. U lyží je to těžší, tu byste museli uprostřed přeříznout. Základní elementy jsou u každé lyže stejné. Nahoře je slupka, pod ní je horní výztuha, která společně s dolní výztuhou uzavírá jádro. Úplně vespod je skluznice. Právě u těchto stavebních dílů a typem jejich zpracování vznikají rozdíly v kvalitě i cenách.

Srdcem lyže je jádro. U mnohých drahých lyží se vyrábí ze dřeva, které je pružné a pevné, a také dobře tlumí nárazy. Různé druhy dřeva (např. topol, jedle, osika) jsou spolu slepovány do vrstev. U špičkových lyží se rozlišují tři druhy konstrukcí. Jednou z nich je sendvičová konstrukce, která se používá hlavně u závodních lyží. Tyto lyže jsou velmi robustní a všechny jízdní vlastnosti se dají využívat po celé délce lyží. Pro začátečníky se tento druh konstrukce lyží moc nedoporučuje, protože vyžaduje značné zkušenosti a kondici.

U levnějších lyží je jádro z umělé hmoty. Je to tzv. PU-pěna, která se vstřikuje do formy, kde potom tvrdne. Takto vyráběná lyže byla dříve typickou lyží pro začátečníky, dnes už se ale umělá hmota kombinuje společně se dřevem i do lyží pro sportovní lyžování.