INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Jak se připravit na túru? ::
|Více

Jak se připravit na túru?

05.01.2011

Když chceme jít na lyžařskou túru potřebujeme mnohem lepší vybavení než jindy. Dobré vybavení je důležité pro větší pohodlí i bezpečí. Při skialpinistické túře je velice důležitá především rovnováha. Až ponesete vybavení delší dobu do kopce, potom teprve ucítíte celou jeho váhu. Proto váží speciální skialpinistické lyže, boty a vázání mnohem méně než sjezdařské vybavení.

Lehké lyže mají své přednosti při výstupu, ale při sjezdu dolů jsou stabilnější těžší lyže. Musí také dobře jezdit při všech sněhových podmínkách, v hlubokém či tvrdém sněhu i na zledovatělém terénu. Moderní carvingové lyže všechny tyto předpoklady splňují. Proto je dnes snadné na dobrých skialpinistických lyžích sjíždět i běžnou sjezdovku.


Skialpinistické vázání je lehčí a dá se nastavit tak, že umožňuje výstup do kopce. Pak je možné ho zafi xovat pro bezpečné sjíždění dolů. Vázání je přitom kompatibilní se všemi běžnými modely skialpinistických bot. Co se týče jednoduchosti manipulace, je srovnatelné se sjezdařskými.


Speciální pásy, připevňující se ke skluznici od špičky po paty, zamezují prokluzu lyže dozadu a umožňují tak jednodušší stoupání k vrcholu. Jsou buď z umělé hmoty, mohéru anebo z kombinace obou materiálů. Mohérové pásy lépe kloužou, ale jsou dražší než pásy umělohmotné.


Teleskopické hůlky jsou velmi praktické. Můžete je rychle zmenšit a upevnit na batoh, stejně jako lyže, což je výhodné při horolezeckých částech výstupu. Zároveň byste s sebou měli vždy mít nouzové vybavení. Přístroj, který Vás pomůže najít v případě zasypání lavinou (LVS - tzv. lavinový vyhledávač), lopatku a sondu. Užitečné jsou také voděodolné batohy, z nichž některé mají dokonce zabudovaný i záchranný prostředek, tzv. „ lavinový airbag“. Pokud se uvolní lavina, jedním pohybem se airbag nafoukne a lyžař s ním plave na lavině.