INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Jaké boty zvolit, když je špatné počasí? ::
|Více

Jaké boty zvolit, když je špatné počasí?

26.11.2010

Při tréninku v podzimním a zimním období, kdy je terén kluzký a počasí proměnlivé, je nutné mít vhodnou obuv. Kdo je vybavený odpovídající běžeckou obuví, toho jen tak nějaké počasí nezaskočí.

Pro běh v zimě byste měli vždy volit trailové boty. Co si pod tím představit? Vysvětlím Vám to na konstrukci boty. Každá bota má tři důležité části: podešev, mezipodešev a svrchní část boty.
Hlavní funkcí podešve je přilnavost k různým povrchům a ochrana chodidla před vnějšími vlivy, jako jsou třeba špičaté kamínky. Trailové boty mají profi lovanou podrážku a zaručí Vám, že hned tak neuklouznete a při tréninku budete mít „ pevnou půdu pod nohama“, i když zrovna pevná nebude.
Mezipodešev je zodpovědná za tlumení nárazů, vedení a stabilitu nohy. Tyto vlastnosti by bota na běh v zimě měla rozhodně mít – je sice těžší, ale bezpečnější. Co se týče tlumení nárazů, platí, že čím větší je tělesná hmotnost, tím lepší by mělo být tlumení, zvláště pak na tvrdém podkladu. Stabilita nohy v botě je na kluzkém povrchu také velmi důležitá.
Stabilitu nohy podporuje i vnější materiál. Svrchní provedení navíc chrání postranní části nohy, například před špičatými větvičkami při běhu lesem. Dalším kritériem pro vnější část trailové boty jsou membrány jako Gore-Tex, Sympatex nebo Aquamax. Bota je odolná vodě a přesto dýchá, takže noha zůstává suchá a zároveň dobře prokrvená.