INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Proč je vzájemný respekt v kolektivních sportech tak důležitý? ::
|Více

Proč je vzájemný respekt v kolektivních sportech tak důležitý?

28.10.2010

Alfou a omegou každého kolektivu je vzájemný respekt a je jedno, zda se jedná o skupinu šesti lidí, která hraje na malých turnajích nebo o mužstvo s 25 hráči. Pokud je v mužstvu nálada na bodě mrazu, zůstávají dveře k úspěchu zavřené a současně se vytrácí i radost ze hry.

Je důležité, aby byl každý hráč vtažen do zápasu. To dělá v amatérském sportu zázraky. Potom je možné, že při turnajích vyhrajete i nad mnohem silnějším protivníkem.

Ale to jen v případě, že všichni táhnou za jeden provaz. Individualisté netvoří jednotný celek, proto by se měl každý v kolektivu podřídit společnému cíli a převzít jemu přidělenou zodpovědnost. Není nutné, aby se všichni chovali úplně stejně, ale určitá disciplína je k úspěchu nutná. To samé platí i pro trenéra: ten by měl mužstvo neustále motivovat k dosažení vyšších cílů. Dobrý trenér více chválí než kritizuje. V případě, že je nějaká připomínka nutná, by si měl trenér vzít hráče stranou a nenapomínat ho před ostatními. Neměl by věc zveličovat a už vůbec by neměl vyhrožovat. Možná, že by si na chvíli získal respekt, ale stejně tak může působit namyšleně nebo směšně. A konečně – týmového ducha podporuje také jednotné oblečení.