INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Je nutné si měřit tepovou frekvenci? ::
|Více

Je nutné si měřit tepovou frekvenci?

21.10.2010

Přístroje na měření srdeční frekvence jsou dnes již nepostradatelnými partnery při běhu.

Většina těchto přístrojů umí vedle měření pulsu měřit i množství spálených kalorií a počet uběhnutých výškových metrů. Kdo chce svůj trénink měřit ještě přesněji, může si pořídit krokoměr a měřič vzdálenosti. Výpočet se uskutečňuje buď na základě senzorů v botě či na ní nebo přes GPS.

GPS přístroj využijete v případě, že se pohybujete v nefrekventované a špatně značené oblasti. Informace o GPS a datové podklady naleznete ve speciální sekci internetových stránek Intersportu. Zvláště v zimě je velmi nepříjemné, seběhnete-li z cesty, jste stále unavenější a začíná se stmívat. Pro případ pomoci v nouzi je vhodné mít s sebou také mobilní telefon.

Pokud se odhodláte své údaje o tréninku důsledně měřit, dejte si ještě trochu práce navíc a údaje si pravidelně zapisujte. Jak podrobné záznamy si budete vést, záleží jen na Vás. Jako zkušený sportovec Vám doporučuji věnovat pozornost následujícím informacím, které byste si měli zapsat do svého tréninkového deníku – kdy, jak dlouho a při jaké tepové frekvenci jste běželi, jak jste se cítili a kolik výškových metrů jste překonali. Kdo se vyzná v přístrojích a umí účinně využívat moderní technologie, dokáže ze svých měřicích přístrojů „ vymáčknout“ ještě víc. Informace o Vaší tělesné činnosti i údaje o uběhnuté trase jsou přínosné a pomohou Vám účinně rozvíjet tréninkové techniky, ale ještě Vám dám jednu dobrou radu. Dělejte jen to, co podpoří Vaši chuť běhat!

O hudbě při běhu se dá říci to samé. Jestliže Vám náladu zvednou sluchátka a iPod, potom stačí před během zkontrolovat, jestli máte v přehrávači nabité baterie. Na každý pád byste i se sluchátky na uších měli být schopni vnímat okolí, ve kterém se pohybujete. Především ve městě nebo na silnicích byste měli slyšet alespoň zvonek na kole a další zvuky okolního prostředí. Zbytečné hazardování jakýmkoli způsobem je nebezpečné a sport přece není o riskování, ale o krásných prožitcích.