INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Jak se nejlépe připravit na túru? ::
|Více

Jak se nejlépe připravit na túru?

09.09.2010

Pokud plánujete delší túru, měli byste si udělat přesný plán (kontrolní seznam). Nejdůležitější je vědět, co a kde toužíte zažít. Chcete příjemný půldenní výlet po lehce schůdných cestách s možností občerstvení na trase? Nebo dvoutýdenní vysokohorský výstup se spaním pod stanem? Mezi tím je velký rozdíl.

Pokud máte jasno o délce a cíli svého horského výstupu, můžete se začít věnovat detailům. Nejdříve si prostudujte trasu zvoleného výstupu na mapách. Tam se dozvíte více o délce túry, její obtížnosti i další potřebné informace. Stav cesty je závislý na ročním období a momentálním počasí. Také je dobré vědět, kde jsou zdroje pitné vody a možnosti přenocování. Užitečná může být též topografická mapa, díky níž si můžete utvořit obrázek o reliéfu krajiny. Máte-li všechny tyto informace pohromadě, můžete si začít připravovat potřebné vybavení. Podle obtížnosti výstupu je nutno vybrat oblečení, boty, ruksak a také jeho obsah (např. spacák, stan, vybavení ke kempování).

Kdo se vydá po neznačených trasách do opuštěných míst, měl by používat navigaci (GPS). To ale neznamená, že člověk nemůže při špatném počasí zabloudit i na cestách, které zná. Neměli byste si zapomenout ani mobilní telefon. Základem úspěchu je však jednoznačně nepřeceňovat vlastní síly. Proto ve svém kontrolním seznamu mám vždy jako první zásadu nepřeceňovat sám sebe.