INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - „Skikes“ – nové silniční a terénní brusle ::
|Více

„Skikes“ – nové silniční a terénní brusle

05.10.2010

Pohyby připomínají jízdu na běžkách, speciální boty se podobají inline bruslím. „Skikes“ se však dají nasadit i v terénu. Téměř každý, kdo „skikování“ jednou vyzkoušel, je přesvědčen o jejich mnohostrannosti.

„Skikes“ (zvané také „Cross-Skater“) zkoušejí spojit výhody dvou etablovaných sportů. Název se skládá ze slov „skate“ a „ bike“. Jejich tvar připomíná inline brusle. Přesto se od nich liší: zaprvé má skike jen dvě namísto čtyř koleček. Ta jsou naplněna vzduchem, proto jsou také vhodná pro obtížnější terén. Zadruhé nemají skikes žádnou speciální botu. Připínají se na normální obuv, i když ideální jsou pro ně boty na běžky. Ty jim totiž dávají potřebnou oporu. Se speciálními holemi (jsou o něco delší než hole pro nordic walking a jsou většinou z karbonu) je základní vybavení skikera úplné.

Skikování se naučíte jednoduše i bez zvláštních předpokladů. Jízdní technika se podobá bruslení na běžkách. Pomocí holí se dá zrychlit tempo a zvýšit efektivita tréninku. Posílí se obzvlášť svaly na pažích a na trupu. Klouby se prokazatelně trápí méně než při chůzi, běhu nebo inline bruslení. Díky efektivnějšímu brzdnému systému má být skikování navíc bezpečnější než inline bruslení. Běžkaři si mohou pomocí skikes prodloužit trénink na celý rok.

I když skikování platí za bezpečný sport, nemělo by se zapomínat na bezpečnostní vybavení. Kromě helmy jsou velkou pomocí chrániče na lokty. Zato chrániče na kolena nejsou potřeba – skikes jsou konstruovány tak, že pád na kolena není možný.