INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Večer potřebuje oko podporu ::
|Více

Večer potřebuje oko podporu

06.10.2010

Dny se zkracují a noci prodlužují. Mnoha lidem, kteří mají čas na sport a pohyb až večer, nastávají méně příjemné časy. Na co je vlastně třeba dbát při sportování za šera? Blog Intersportu zná odpověď.

I když se začne stmívat již odpoledne, není důvod vzdát se sportování. Pokud se však sportu věnujeme na ulici nebo na silnici, je důležité, aby nás viděli ostatní účastníci dopravního provozu. Následující čísla ukazují, jak výrazně k tomu může přispět správné oblečení:

  • řidiči vnímají tmavě oblečené osoby v noci nebo při špatné viditelnosti za večerního osvětlení až na vzdálenost 25 až 30 metrů
  • světle a kontrastně oblečenou osobu rozeznají už na vzdálenost 40 až 50 metrů
  • člověk, který je na cestě v reflexním oděvu, je viditelný už na vzdálenost 130 až 160 metrů

Na viditelnost v noci mají tedy reflexní oděvy výrazně větší vliv než světlé a nápadné oblečení. Doporučují se například joggingové vesty, které udělají z celého trupu jednu reflexní zónu. Jsou k dostání za necelých deset eur. Viditelnost můžou zvýšit i náramky a nejrůznější popruhy. Při večerním běhání velmi oceníte, jak praktické může být doplňkové osvětlení: za zhruba 15 eur si pořídíte čelovku, která vám posvítí na nerovnosti a její LED diody zaručí její dlouhou životnost.

Reflexních prvků není nikdy dost. Schopnost lidského oka vidět se totiž v noci snižuje asi o 80 procent. Řidič auta se přesto musí spolehnout na to, co vidí. Přihlédneme-li k tomu, že 90 procent všech dopravních informací přijímáme vizuálně, měl by každý sportovec-amatér volbu sportovního oblečení pečlivě uvážit!