INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Rukávky jsou z módy, zkuste plovací pás ::
|Více

Rukávky jsou z módy, zkuste plovací pás

13.08.2013

Mé dětské začátky s plaváním, kdy mě jako malého kluka odstrkával od kraje bazénu učitel a nutil mě plavat, nebyly zrovna nejveselejší. Že se topím, ho nezajímalo. Pár záchranných temp a noční můra z bazénu mi zůstaly v paměti dlouho. Doba se naštěstí změnila, o děti je postaráno zkušenými instruktory. Sám jsem se o tom přesvědčil se svými dvěma ratolestmi. Tady je pár rad, kdy a jak by se děti měly učit plavat.

Začátky jsou vždycky nejtěžší, stará dobrá pravda, která se dá ale u dětí obrátit ve výhodu, zvlášť pokud jde o jejich první zkušenosti s vodou. Vzít je totiž ještě v kojeneckém věku do bazénu není vůbec ke škodě, naopak. Plavání kojenců je pro ně nejpřirozenější činností. Na vodu jsou zvyklí z doby před porodem, vnímají jí spontánně a bez obav.

S oběma svými dětmi jsem absolvoval několikadenní kurz plavání a musím říct, že jsem byl velmi mile překvapen. Instruktor byl s dítětem několik sekund pod vodou a ono v sobě stále mělo pud, že se nenapilo a mělo otevřené oči. Bylo vidět, že je to pro něj přirozené, příjemné. S druhým dítětem jsem se tak nebál jít na podobný kurz hned po šestinedělí. Zvládalo to skvěle.

Tento dětský pud postupně odeznívá a tak čím později se s plaváním začne, tím je to pro něj těžší. Pro začátek stačí jednou týdně chodit na plavání rodičů s dětmi, kde se jim věnuje instruktor a ukazuje průpravné cviky. Odbourá se jejich strach z vody, který by mohl postupem času vzniknout. Jako ideální pomůcku jsem využil plovací pás, který dětem drží těžiště těla nad hladinou a pomáhá jim vleže ke snadnému pohybu. Rodičům navíc usnadní výuku plavání bez instruktora. 

Dříve tak populární rukávky jsou sice na ústupu, stále se však dají sehnat, stejně jako plovací deska. S tou děti udělaly první pokroky v plaveckých stylech. Po pár týdnech v bazénu se z jejich roztomilé čubičky stalo skutečné plavání.

Základem je, aby děti výuka plavání bavila. Škola hrou, zábavná cvičení, ponoření se do hloubky pro malý míček, odbourání strachu. Když se vám tyto prvky povede spojit, nemusíte využívat ani služeb instruktora, v mělkém bazénu dokážete dítě učit sami.

Hlavně pozor na špatnou zkušenost. Stačí jedno nečekané potopení hlavy dítěte a šok, který mu způsobíte, nemusíte už nikdy odbourat. V kojeneckém věku děti učte, že voda je prima a může v ní být zábava. Mezi třemi a pěti lety věku dítěte je pak čas naučit ho plavat. Když to bude zábavnou formou, půjde snadno a rychle.

 Pět základní rad pro plavání s dětmi:

  • Jděte na kurz plavání co nejdříve, děti využijí svůj přirozený instinkt, který jinak postupně odezní.
  • Vše děti učte formou zábavy, mezi 3 a 5 lety je pak naučte skutečně plavat.
  • Pro výuku plavání je ideální plovací pás, ten udrží tělo v ideální poloze na hladině.
  • Dětské nafukovací rukávky jsou z módy, protože drží nevhodně větší část těla dítěte pod vodou.
  • Pozor na špatnou zkušenost, stačí jeden nepříjemný zážitek a děti si vytvoří k vodě blok.

Autor: Michal Folkman

Další články najdete v Blogu Michala Folkmana.