INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Lyžařská budoucnost: tlačítko, co za jízdy změní lyže ::
|Více

Lyžařská budoucnost: tlačítko, co za jízdy změní lyže

21.02.2013

Procházet se po mnichovském výstavišti při veletrhu ISPO je jako být opět malým dítětem a stát se jednou z hlavních postav své oblíbené knihy. Abych to vysvětlil, ISPO je jeden z největších veletrhů sportovních potřeb a sportovní módy na světě. Pro člověka, který se pohybuje celý život kolem sportovního vybavení, je to něco jako když mu uspořádají uprostřed února Vánoce.

Není místo, kde byste více prozřeli do sportovní budoucnosti. Zajímá vás, jaké běžky pofrčí příští rok? Chtěli byste vědět, kam se posune moderní technologie sjezdového lyžování nebo o kolik budou pohodlnější lyžařské boty? Tohle všechno vám prozradí mnichovské ISPO.

Zveřejnit na konci zimy, co bude v módě za rok, je pro nás sporťáky taková malá provokace. Ovšem alespoň se máme na co těšit a v čem vzdělávat. A protože letošní veletrh pro mě není první zkušeností, naučil jsem se v jeho obrovské nabídce novinek orientovat. A tak vás teď vezmu s sebou do budoucího světa sportovního vybavení.

Vítejte v zimě 2014. Možná jste právě kolem sebe viděli projet lyžaře, který si tlačítkem na své lyži změnil vlastnosti jízdy. Ne nebojte se, nezbláznili jste se a ani nemáte vidiny. S touhle novinkou totiž přišla na veletrhu ISPO společnost Fischer. Díky hybridní technologii se stisknutím tlačítka změní lyže z nemilosrdného sjezdového profesionála na extrémní Freeski pro pěkné oblouky v prašanu.

Změnu umožňuje vybavení lyže ROCKER, které je díky technologii Hybrid možné v případě potřeby zapnout či vypnout. Tzv. Twin Tip, dvojitá titanalová konstrukce udělá zbytek tak, aby se za všech podmínek vytvořily ty nejlepší předpoklady pro dlouhé i krátké oblouky.

Nestíhám si po novinkách ani otáčet a už procházím kolem vybavení Salomonu a tuším, kam směřují jejich novinky. Lyže S-Lab s nízkým citlivě modelovaným profilem s vloženým karbonovým laminátem po celé délce lyže, to je věc, která bude sklízet úspěchy. Není náhoda, že tuto značku vidíme u velké části startovního pole Světového poháru lyžařů.

Velkou výhodou napříč všemi značkami je výroba různých lyží pro různý sníh. To lyžařům umožňuje to nejlepší pro jakékoliv využití. Stačí si jen vybrat. Rozmazlit se můžete u Salomonu i hůlkami. Jejich nové S-Lab Carbon Pole jsou vyrobeny pouze z uhlíkových vláken. Díky nim se prezentují nízkou hmotností a skvělou pevností.

Ale lyžařský ráj tady nekončí, stačí se posunout k prostorám společnosti Atomic a dlouhé minuty obdivujete jejich boty na běžecké lyžování. Zlatou cenu ISPO dostala bota Race Skate, jejíž součástí je kolečko umístěné na vnější straně nártu. To se spolu s nerezovými lanky postará o dokonalé upevnění nohy uvnitř boty. Devízou této novinky je také karbonová podešev SNS Racing Outsole, která je díky uhlíku tuhá a pevná.

Atomic se dočkal na veletrhu více ocenění. Uznávané jsou rovněž jejich boty na sjezdové lyžování, které zaujmou především vydařeným konceptem kombinující minimální hmotnost a maximální výkon. Vůbec sjezdové lyžování se posouvá mílovými kroky kupředu. Stále oblíbenější sportovní koníček byl na ISPO v centru pozornosti.

Nová technologie sjezdových lyží se snaží lidem usnadnit carvingový styl jízdy. Do oblouku se nově vytvářené lyže pokládají intuitivně a usnadňují jízdu v oblouku díky abnormální stabilitě. Díky tomu se dá odvodit, jakým směrem se bude dál odvíjet modernizace zimní výbavy. Stále více se bude věnovat lyžařským nadšencům, kterým se bude snažit nabídnout maximální komfort a kontrolu nad samotnou jízdou.

Teď máme před sebou rok těšení a testování. A už na podzim to začne s celou řadou novinek. Nezaspěte budoucnost.

Pět nejnovějších trendů pro zimu 2014

  • Hybridní technologie se stisknutím tlačítka změní vlastnosti lyží při jízdě v obloucích.
  • Sjezdové lyže s modelovaným profilem a vloženým karbonovým laminátem po celé délce.
  • Hůlky vyrobené pouze z uhlíkových vláken disponující nízkou hmotností a skvělou pevností.
  • Boty na běžky s utahovacím kolečkem a nerezovými lanky, které zajistí dokonalé upevnění nohy uvnitř boty.
  • Stále lehčí a výkonnější. Výroba podle konceptu kombinující minimální hmotnost a maximální výkon.


Autor: Michal Folkman

Další články najdete v Blogu Michala Folkmana .