INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Intersport rockuje i v zimě 2012/13 ::
|Více

Intersport rockuje i v zimě 2012/13

07.12.2012

I na českých sjezdovkách se bude tuto zimu pořádně rockovat. Celý rok pracovali vývojáři na materiálech a designu, aby mohli fanouškům zimních sportů nabídnout lyže s dokonalou konstrukcí. Všechny mají jedno společné: Díky technologii „Rocker“ jsou točivé jako nikdy předtím.

Na osvěžení paměti: V zimní sezóně 2011/12 se na českých sjezdovkách objevily lyže nové konstrukce, kterou odborníci nazvali ležérně „Rocker“. Lyže typu Rocker jsou obratnější a ovládají se snadněji než klasické carvingové lyže. Přináší to výhody pro začátečníky i pro zkušené lyžaře. Tuto zimu se na trh dostávají s napětím očekávané vylepšené modely.

Jak se z lyží stanou Rockeři?

Každé lyže, ať už Rocker nebo klasické carvingové lyže, nejsou na 100 procent v kontaktu se sjezdovkou, protože jsou jemně ohnuté směrem nahoru. Vzniknou tak dva kontaktní body se sjezdovkou, jeden vpředu, druhý vzadu. U lyží typu Rocker jsou tyto body posunuté blíž ke středu lyže.

Vliv této drobné změny na oblíbený zimní sport Čechů je nepřehlédnutelný. Proč? Původně jsme vás nechtěli zatěžovat matematickými vzorci, ale revoluční změny, které technologie Rocker přináší, nejlépe vyjádří rovnice:


menší styčná plocha = větší točivost + více zábavy

Podle vlastních schopností a oblastí použití si můžete vybrat lyže Rocker z různých kategorií: „All-Mountain“, „ Tip and Tail“, „Freestyle“ a „Freeride“.

Začátečníci se učí lyžovat rychleji

Technologie Rocker přináší výhody pro lyžaře všech výkonnostních úrovní: začátečníci se naučí nastoupit do oblouku na lyžích Rocker rychleji než dosud. Pokročilí nepotřebují na ovládání lyží při sjezdu tolik síly. Společně tyto výhody představují velký přínos v oblasti bezpečnosti.

V diskuzích o konstrukci lyží se často objevuje jeden omyl: Rocker nahradí carvingové lyže. Není to tak. Ve skutečnosti jsou každé lyže Rocker i carvingové. Rocker znamená jen to, že se změnil boční profil lyží. Lyže typu Rocker jsou ale, tak jako dosud, vykrojené, ve středu a jsou tedy užší než na koncích.

Jak „Rocker“ vznikl?

Posun kontaktních bodů se sjezdovkou směrem do středu a zdvihnutí konců se původně využívaly při snowboardech. Později tyto konstrukční prvky převzaly i freeridové lyže. Mimo sjezdovky znamená kratší styčná plocha s podkladem vyšší výtlak a lepší točivost. Aby mohli lyžaři přednosti nové technologie využívat i na upravených sjezdovkách, existují dnes už modely Rocker do každých podmínek – od hlubokého sněhu po tvrdou, zledovatělou sjezdovku.

A jaký typ Rockera jste vy? Odborní poradci v prodejnách Intersport vám ochotně poradí.