INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Horké tipy pro správné použití opalovacího krému ::
|Více

Horké tipy pro správné použití opalovacího krému

29.08.2012

Vymáčknout krém z tuby a nanést jej na pokožku a hotovo? Použití slunečních krémů bychom si takto zjednodušovat neměli. Budeme-li se držet následujících tipů, využijete účinek ochranných prostředků proti slunečnímu záření naplno.

Všichni víme, že příliš slunečního záření pokožce neprospívá a nedostatek také není optimální. Bez slunečního záření by tělo nevytvářelo vitamin D, což by vedlo k bolestivému řídnutí kostí.

V letním období je relativně jednoduché získat správnou dávku slunečního záření. Důležité je především nezůstávat na prudkém slunci příliš dlouho. Podle konkrétního typu pokožky dosahuje doba její přirozené ochrany 5 až 45 minut. Ochranné prostředky tuto dobu prodlužují.

- O volbě UV faktoru rozhoduje typ pokožky:

 

Typ pokožky 1

Typ pokožky 2

Typ pokožky 3

Typ pokožky 4

Dětská pokožka

Přírodní barva vlasů

Zrzavá

Blond

Světle hnědé

Hnědé až černé

 

Barva pokožky

Velmi světlá

Světlá

Světle hnědá

Hnědá


Pihy

Mnoho

Několik

Téměř žádné

Žádné

 

Spálení od slunce

Ihned

Rychle

Téměř nikdy

Zřídka

Velmi rychle

Hnědnutí

Téměř žádné

Pomalé

Rychlé

Velmi rychlé

Pomalé

Přirozená ochrana pokožky

5-10

10-20

20-30

cca. 45

cca. 5 - 10

Doporučený UV faktor

20 - 50+

15 - 50

10 - 30

6 - 20

30 - 50+


Několik tipů pro zdravou pokožku:

  • Na začátku sezóny/dovolené používejte vyšší ochranný faktor, pokožka si musí nejprve na sluníčko zvyknout.
  • Po koupání, ale také po aktivitách, při kterých se potíme např. při sportu, se znovu namažte. Ani krémy s označením "voděodolné" nejsou zcela odolné.
  • Rozlišujme opalovací krémy s chemickým či fyzikálním filtrem nebo s oběma faktory. Fyzikální filtry odrážejí sluneční paprsky. Chemické je absorbují a poté v jiné formě vyloučí. Zatímco fyzikální filtry chrání ihned, chemické teprve po 20 až 30 minutách.
  • Ohledně množství nanášeného krému existují dokonce doporučení Evropské unie: dva miligramy slunečního krému na 1 cm2. To odpovídá přibližně množství šesti čajových lžiček: jedna na obličej, jedna na ruce, jedna na trup, jedna na záda a jedna pak na nohy.
  • Používáte-li zároveň opalovací krémy a ochranné prostředky proti hmyzu, postupujte následujícím způsobem. Nejprve naneste opalovací krém. Nechejte jej několik minut vstřebat, dokud pokožka nebude opět suchá a teprve pak naneste repelent. Důležité: použijte vyšší ochranný faktor, jelikož repelenty mohou působení opalovacího krému snižovat.
  • Vyhněte se polednímu slunci! Obzvláště ve vyšších nadmořských výškách a v jižních zemích experti doporučují neopalovat se mezi 11. a 16. hodinou.
  • Vícenásobné použití krému neprodlouží jeho ochrannou dobu!
  • Hydrataci a péči po opalování poskytnou prostředky po opalování.