INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Kolik párů bot je vhodné vlastnit? ::
|Více

Kolik párů bot je vhodné vlastnit?

13.01.2012

Kdo běhá denně v různých typech terénu, měl by mít dva páry bot. Používáním dvou párů značně snižujete riziko zranění nebo dlouhodobé deformace nohou. Pokud budete střídavě užívat dva páry bot, nohy si nebudou moci zvyknout na jeden tvar boty a kotníky, šlachy i svaly budou odolnější. Ale pozor! Oba páry bot musí dobře odpovídat Vaším osobním požadavkům.

V zásadě platí, že běžecké boty mají životnost s ohledem na zatížení asi 800 km. Zdá se to hodně, ale když běháte 20 km týdně, je to přibližně 1000 km za rok. Čím více boty používáte, tím více se opotřebovává jejich profi l a tlumení nárazů – podobně jako u pneumatiky auta.

V ideálním případě nechávejte běžecké boty jeden den odpočinout. Při běhu na 10 km zatěžujete botu celkově hmotností asi 80 tun, protože při dopadu je Vaše hmotnost až 3x vyšší. Pěnová část boty tedy potřebuje trochu času k tomu, aby zase dosáhla optimálního stavu.

Boty si vybírejte podle toho, na jakém povrchu běháte. Například bota na asfalt je stabilní, má dobré tlumení a málo strukturovanou podrážku. Bota do lesa je také stabilní, ale musí mít mnohem strukturovanější podrážku. Trailová bota je vhodná na přírodní terén, včetně skalnatého či kamenitého povrchu, bláta a travnatých ploch – má velmi dobře profi lovanou vnější podrážku, ochrannou vrstvu pro prsty a vysokou stabilitu. Závodní boty musí mít dobré vedení a tlumení, a přitom musí být velmi lehké.