INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Máte dostatečnou kondici na vysokohorskou túru? ::
|Více

Máte dostatečnou kondici na vysokohorskou túru?

16.12.2011

Při lyžařských túrách se člověk dostane do míst, kde se může nejen dokonale sportovně vyžít, ale také osvěžit mysl čerstvým vzduchem, oblažit duši tichem spící přírody či se potěšit pohledy na zasněžené hory a třpytící se bílá pole.

Bez dostatečné přípravy však mohou být takové túry na lyžích příliš náročné a na příjemné věci pak člověk nemá ani pomyšlení. Pro méně zkušené lyžařské turisty je důležité alespoň v začátcích jezdit na túry se zkušeným horským nebo lyžařským vůdcem a velmi pozorně poslouchat jeho pokyny.

Úspěch túry závisí především na dobré kondici všech účastníků. Kromě techniky musí jezdec disponovat také sílou a vytrvalostí. Proto je potřeba nejpozději na podzim začít alespoň dvakrát v týdnu běhat, jezdit na kole, případně trénovat vytrvalost na nějakém domácím trenažéru. Zrovna tak často je potřebné posilovat svaly celého těla.

Po kondiční přípravě je nejlepší zapsat se do kurzu pro lyžařské túry, kde se nejlépe naučíte výstup i sjezd a především zacházení s nouzovým vybavením. Při nenadálých situacích pak budete vědět, co dělat v případě zasažení lavinou a jak použít přístroj pro hledání zasypaného člověka – tzv. lavinový vyhledávač, lopatku a sondu.

Mějte na paměti, že lavinový vyhledávač poslouží svému účelu pouze tehdy, pokud bude odborně použitý, takže je nutné jeho ovládání dokonale natrénovat. Přístroj musí být neustále v pohotovosti a na těle – bez ohledu na to, zda hrozí lavinové nebezpečí kteréhokoliv stupně. Povinné je také přezkoušení funkčnosti před začátkem každé túry. Při tom se testují všechny skupiny jednotlivých přístrojů. Sonda slouží k přesné orientaci a lopatka potom k vyhrabání zasypaného. Oboje je životně důležité! Především u lopatky je důležitá kvalita, protože lavinový sníh může být tvrdý jako beton. Dobrá hliníková lopatka dokáže při záchraně téměř neuvěřitelné věci.

Hory jsou krásné, ale nebezpečí hrozí mnohdy i tam, kde ho nečekáte. A člověk by se měl umět v krizových situacích rychle zorientovat a chovat se duchapřítomně a prakticky.