INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - K čemu se nám hodí hůlky? ::
|Více

K čemu se nám hodí hůlky?

01.12.2011

Hůlky jsou často tím posledním, na co člověk myslí. Spoléháte už dlouhé roky na staré osvědčené exempláře? Omyl! Když si jdeme kupovat nové lyže či lyžařské boty, jde o událost. O hůlkách a jejich kvalitě však přemýšlí málokdo. Přitom je to jedna z nejdůležitějších pomůcek pro jistou a rychlou jízdu na lyžích.

Pomáhají při rozjezdu, při nastupování na vlek, udržují rovnováhu a dávají oporu při složitých sjezdech. Se správnými hůlkami má člověk zkrátka každou situaci pod kontrolou.

Moderní hůlka se skládá z několika částí. Bezpečnostní řemínek zajišťuje hůlku proti vypadnutí z ruky a je nejčastěji z nylonového pásku. Rukojeť je ergonomicky tvarována, aby dobře padla do ruky. Rukojeti pro závodní lyžaře mají výřezy pro každý prst zvlášť. Hůlka samotná je vyrobena z velmi tvrdé sloučeniny hliníku. K výrobě se též využívají materiály z elastického karbonu – pro hůlky o průměru mezi 9 a 13 mm. Hliníkové hůlky jsou o něco silnější a mají průměr 14 až 18 mm. Jak široký má být talíř záleží hlavně na tom, kde jezdíte. Jste-li většinou na upravených sjezdovkách, bude Vám stačit průměr 4 cm. Jezdíte-li však často v terénu a v hlubokém sněhu, budete potřebovat mnohem širší talíř. Dobrá a tvrdá špička je potřeba při jízdě na extrémně ledovém povrchu. A jak zjistit vhodnou délku? Vezměte si hůlku do ruky a lokty mějte u těla. Jestliže v lokti svírá ruka pravý úhel, má hůlka správnou délku. Budete-li hůlku testovat na pevném podkladu, nezapomeňte také, že na sněhu se hůlka zaboří až po talíř do sněhu.