INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Jak se správně starat o své nohy? ::
|Více

Jak se správně starat o své nohy?

11.11.2011

S funkční ponožkou uděláte pro své nohy jen to nejlepší. Při lyžování jsou právě nohy nejvíce zatěžovanou částí těla. Nohy se používají hlavně ke stání. Sice chodíme, běháme, hrajeme fotbal a jezdíme s nimi na lyžích, ale většinu času nás jen podpírají.

Kdo chce své nohy využít ve sportu, měl by je trénovat, ošetřovat a dobře s nimi zacházet. Při lyžování jsou sice lýtka velmi silně fi xována, ale od kotníků k prstům u nohou je potřeba provádět hodně pohybu. Když se člověk naučí lyžovat, tyto pohyby se zautomatizují a prakticky je nevnímá. Když však lyžuje na technicky vysoké úrovni, znovu začne vnímat, jaké svaly se do pohybů zapojují. Každý zavodní lyžař by mohl dlouho vyprávět o používání svalů na nohách.


Aby zůstaly nohy v lyžařských botách co nejsvěžejší, hodně se investovalo do vývoje moderních lyžařských podkolenek. Jsou asymetricky zformované – každá noha má jinak tvarovanou podkolenku. Díky tomu lépe sedí na noze a nedochází k otlakům a puchýřům. S high-tech vláknem je navíc garantováno odvětrání a odvádění vlhkosti. Problémové zóny jako lýtka a achilova šlacha jsou vyztuženy, a tím jsou tato citlivá místa chráněna. Důležitá je také antibakteriální funkce, která se stará o pocit svěžesti. Noha není tak rychle unavená a není nijak cítit ani po dlouhé námaze.


Ještě jedna rada pro ženy: Nepoužívejte nylonové punčochy! Vznikají z nich odřeniny a záněty, které se špatně hojí.