INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Co je to ‚slacklining‘ a jaké je k němu potřeba vybavení? ::
|Více

Co je to ‚slacklining‘ a jaké je k němu potřeba vybavení?

30.09.2011

Srovnáváme-li slacklining a chůzi po provaze, je to tak trochu jako srovnávat jízdu na kolečkových bruslích a na in-line bruslích. Je to prostě podobné, ale není to to samé. Chození po provaze je tradiční cirkusová atrakce, slacklining je formou pohybu, jehož základem je horolezecký sport.

Slacklining vznikl asi před 30 lety díky americkým horolezcům, kteří tímto způsobem prováděli nácvik balancování. Co se skrývá za slovem slacklining? Doslovný překlad je ‚volné lano‘. Slacklineři se pohybují na speciálních textilních pásech, které se více či méně pohybují. Základním pravidlem je, že čím delší je vzdálenost, kterou je nutno překonat, tím napnutější by měly být pásy.

Dříve si vybavení na slacklining musel vyrobit každý sám, dnes už můžete koupit kompletní soupravu. V normálním případě se taková souprava skládá z tzv. hadicového pásu, který je asi 25 a 50 mm široký a z napínacího zařízení se zabezpečením. S tímto vybavením můžete tento sport provozovat, kde vás zrovna napadne. Stačí vám dva body k uchycení, což mohou být stromy, skály nebo jiná místa v terénu. Při upevnění na strom je třeba dbát na to, abychom nepoškodili jeho kůru. Proto dáváme pod pásy zbytky koberce nebo ochranný pásek.

Při slackliningu trénujete především koordinaci a rovnováhu, a to proto, že se pás stále pohybuje. Dále je to účinný trénink srdce a oběhového systému, protože jsou namáhány svaly, které spotřebují nejvíce kyslíku. Uvidíte, že vás to bude bavit a že tím nadchnete především své děti!