INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Co si člověk má vzít na horolezeckou túru? ::
|Více

Co si člověk má vzít na horolezeckou túru?

16.09.2011

Když se dnes chcete vydat na horolezeckou túru třeba do Alp, máte spoustu možností, kde najít příslušné informace, protože prakticky každá horolezecká stezka je dnes už zmapovaná. Nesmíte také zapomenout věnovat se předpovědi počasí – i když počasí se v horách může často prudce změnit přímo před očima.

Zrovna tak je důležité správné oblečení odpovídající výšce výstupu, délce túry a také volba správných bot podle obtížnosti cesty. Můžete vybírat z pevných horolezeckých bot s profilovanou podrážkou nebo zvolit speciální horolezecké boty pro klasické lezení (lezečky).

Následující vybavení je neodmyslitelné s ohledem na zajištění a bezpečnost v horách: popruhový funkční úvazek (sedací nebo hrudní) s horolezeckým vybavením a samozřejmě i helma. Tam, kde jsou k jištění instalována fixní ocelová lana, nesmíte zapomenout ani na kvalitní rukavice, s nimiž se můžete dobře držet a které vás chrání před puchýři a zraněním – a hlavně před odstávajícími lanky, což jsou malé ostré otřepky na laně, které nesmíte podceňovat. Dále je při alpinistických výstupech důležité dát si do ruksaku nouzové vybavení (bivakovací vak, balíček první pomoci a svítilnu).

Máte-li s sebou na horolezeckém výstupu děti, doporučuje se mít ještě i horské lano (poloviční lano stačí). Tím, že jsou děti jištěny shora, jim člověk ušetří i obtížné zajišťování a odjišťování. V lehkých úsecích se děti zase učí, jak se jistit samy.