INTERSPORT Česká Republika :: Aktuální - Novinky :: - Přednosti a nevýhody většího průměru ráfků u horského kola ::
|Více

Přednosti a nevýhody většího průměru ráfků u horského kola

06.09.2011

Dnes se na blogu Intersportu dozvíte, proč by se měl v Evropě brzy změnit průměr ráfků na horském kole na 29 palců. Kromě toho pro vás máme informace, kdy budete moci na trhu najít první „devětadvacítky“ značky Genesis.

Milovníci horských kol se v poslední době velice zajímají o číslo 29. Na tuzemském trhu se totiž již brzy mohou objevit ráfky se standardním průměrem 29 palců, což je o 7,6 cm více než dosud. Ve Spojených státech je to norma. Experti odhadují, že pouze 20 % tamních prodávaných horských kol má průměr 26 palců, který je v Evropě obvyklý.

Všichni se zájmem o horská kola nyní živě diskutují o přednostech a nevýhodách různých velikostí kol. S koly o průměru 29 palců potřebujete vyvíjet méně síly při překonávání překážek. Když projedete výmolem, stojí vás to rovněž méně energie než s menšími koly s průměrem 26 palců. Samozřejmě ale mají větší kola i nevýhody. Kola s průměrem 29 palců jsou těžší, většinou o 400 až 800 gramů. Kvůli tomu je těžší se s nimi rozjet. Kromě toho nejsou „devětadvacítky“ tak obratné jako „šestadvacítky“, to je nevýhodné především na tratích, kde jsou úzké zatáčky.

„Pro většinu mountainbikerů jsou kola o průměru 29 palců výhodnější,“ říká Georg David, vedoucí oddělení Cyklistika/Fitness v Intersportu. „Pro 90 % tuzemských cyklistů, využívajících horská kola, bude „devětadvacítka“ lepší volbou.“

Od března 2012 budou na trhu čtyři „devětadvacítkové“ modely značky Genesis
Značka Genesis nabídne první horská kola s průměrem ráfků 29 palců v březnu 2012. Nabídka modelů bude sahat od hliníkových rámů pro začátečníky až po karbonové lehké rámy pro ambiciózní sportovce.